ЗМІ про нас.  "Це злочин радянського керівництва". Історик з ТНПУ про 75 річницю операції "Вісла" (ФОТО)

"Це злочин радянського керівництва". Історик про 75 річницю операції "Вісла"

28 квітня минає 75 років з початку операції "Вісла". 1947 року польська комуністична влада розпочала примусове виселення понад 140 тисяч українців з їхніх етнічних земель на північ та захід країни. Про це розповів доцент кафедри історії України та археології ТНПУ імені Володимира Гнатюка Володимир Кіцак.

За його словами, історичні документи свідчать, що метою депортації було "остаточне розв’язання української проблеми в Польщі".

Про те, які події передували операції, Володимир Кіцак розповів так:
"В післявоєнній Польщі, яка була відновлена в межах після вересня 1939 року, Йосиф Сталін разом з комуністичним урядом, який він поставив у Польщі, вирішив закрити "українське питання". Коли почалося переселення у 1944 році, був підписаний договір про "евакуацію населення". Відповідно, почали переселяти українців з території Лемківщини, Холмщини, Надсяння, Підляшшя – тих земель, які колись були в князівстві Галицькому, князівстві Волинському, а далі в Королівстві Руському Данила Галицького. Так от з цих давніх українських земель українців переселяли в Радянський Союз. Це відбувалося протягом 1944-1946 років. Виселяли по всій країні, крім Криму. Переселили півмільйона людей. З України виселили 800 тисяч поляків".

"Це злочин радянського керівництва". Історик про 75 річницю операції "Вісла"

Операція "Вісла"

А 28 квітня 1947 року була оголошена операція "Вісла".

"Тих українців, які залишилися, відловлювали, як звірів, за допомогою війська, яке було введене на ці території, насильницько. Їх спочатку в спеціальних таборах фільтрували. Решту розселяли в тих землях, які мали назву "землі віднайдені". Що це за землі? Це ті землі, які сьогодні є західними регіонами Польщі. Туди переселяли поляків і українців", – каже історик.

"Це злочин радянського керівництва". Історик про 75 річницю операції "Вісла"

Фото з операції "Вісла"

За його словами, польська комуністична влада розселяла цих людей на теренах західних воєводств, щоб максимально швидко їх асимілювати.

"В якусь конкретну місцевість можна було поселити не більше трьох-п’яти сімей. Тобто, щоб люди у чужому середовищі швидко забували, хто вони, забували мову. Тобто таким чином польська окупаційна влада вирішила це питання".

Володимир Кіцак каже, жертв операції Вісла на Тернопільщині майже немає. За його словами, у Тернопільську область були завезені десь 150 тисяч переселенців, але це ті, які були примусово виселені у 1945-1946 роках, до операції "Вісла".

3 серпня 1990 року сенат Польщі засудив операцію "Вісла".

"Якщо говорити про польське підпілля, яке було антикомуністичним, то тут є різні випадки протягом 1943-1945 років. Вже з 1946 року польське та українське підпілля починають співпрацювати, щоб боротися з комуністичною владою Польщі. Були випадки, коли поляки допомагали переховувати українців, священники декому з українців видавали "метрики", що вони римо-католики. Тому якась частина, невелика, але уникла переселення. Я особисто знаю випадки і є документи, коли польське підпілля було проти цього переселення. Це злочин радянського керівництва, яке організувало примусове переселення з метою перетворення державного кордон на етнічний", – каже Володимир Кіцак.

"Це злочин радянського керівництва". Історик про 75 річницю операції "Вісла"


3 серпня 1990 року сенат Польщі засудив операцію "Вісла"

БогданБоденчук,
Суспільне 

Ресурси ТНПУ

Міністерство освіти і науки України

Всеукраїнські ресурси

Світові бази даних

Наукометрія

Бібліотеки України