«Розірви коло»: у ТНПУ відбулась презентація документального фільму

Фонд ООН з народонаселення в Україні надав Тернопільському національному педагогічному університету імені Володимира Гнатюка право прем᾽єрного показу документального фільму «Розірви коло», режисеркою якого є членкиня Української та Європейської кіноакадемій Єлизавета Сміт. Авторка ідеї фільму – Почесна Амбасадорка  UNFPA Україна Марія Єфросініна. 

Фільм знято за підтримки Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) у межах реалізації проєкту EMBRACE з протидії та запобігання ґендерно зумовленому насильству за підтримки уряду Великої Британії. Показ фільму в Україні здійснюється у межах інформаційної кампанії «Розірви коло» – частини масштабної програми Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні із запобігання та протидії домашньому та/і ґендерно зумовленому насильству. 

Перегляд фільму в актовій залі ТНПУ відбувся 29 листопада 2021 року в межах міжнародної акції «16 днів проти насильства».

Глядацька  авдиторія ТНПУ - в основному юнацького віку.
Глядацька  авдиторія ТНПУ - в основному юнацького віку

У вступному слові до прем᾽єри фільму ініціаторка перегляду, керівниця Центру ґендерних досліджень та впровадження політики рівних прав і можливостей ТНПУ ім. В. Гнатюка Ольга Кізь наголосила на тому, що документальне кіно стало засобом протидії домашньому насильству. Українські сім᾽ї не можуть більше пасивно очікувати. Прийшов час долати хибні уявлення, міфи, укорінені ґендерні стереотипи, які ускладнюють швидке реагування на акти насильства, учинені над близькими та рідними. 

Зазначено, що саме міфи переконують свідків не втручатися у чужу сім᾽ю і не реагувати на акти насильства. Міфи змушують постраждалих мовчати, «не виносити сміття з хати» і приписувати провину за учинене над собою насильство собі, а не кривдникові. Саме міфи переконують кривдників, що їх дім – їхня фортеця, у якій будь-які вчинки є допустимими і безкарними, у тому числі, і насильство. Звільнення від міфів і шкідливих ґендерних стереотипів - перший крок до оздоровлення стосунків та викорінення домашнього насильства.


 Вступне слово Ольги Кізь до прем''єрного показу фільму
 Вступне слово Ольги Кізь до прем'єрного показу фільму

Наголошено, що домашнє насильство – це не родинна справа, а злочин, який переслідується в Україні законом. Це протиправні дії, яким немає виправдання та про які не можна мовчати. Факт шлюбу чи проживання під одним дахом не дозволяє застосовувати насильство фізичне, економічне, сексуальне чи психологічне, тим паче, не відміняє відповідальності перед законом. 

Домашнє насильство не має ні соціальних, ні національних меж, наявне у всіх суспільних прошарках, незалежно від рівня освіти, матеріальних чинників, релігії, етнічної приналежності. Не має воно ні статевих, ні вікових обмежень: кривдниками можуть бути чоловіки і жінки, і навіть діти. Воно може трапитися із будь-яким членом сім᾽ї. Основою домашнього насильства дуже часто є бажання контролю одного члена сім’ї над іншим. 


Студентство підтримує героїнь фільму, котрі розірвали коло насильства
Студентство підтримує героїнь фільму, котрі розірвали коло насильства

Жертви домашнього насильства завжди намагаються оборонятися. На жаль, їх спроби часто є малоефективними. Вони застосовують різні, часом нераціональні, стратегії для власної оборони, унаслідок яких насильство посилюється. Жертви насправді страждають. А те, що вони не йдуть від своїх кривдників, спричинено їхньою залежністю: не мають власного житла чи коштів, намагаються зберегти шлюб, піддаються тиску з боку родини, друзів, сусідів тощо. Але що довше замовчуватиметься проблема насильства у сім᾽ї, тим більше кривдники переконуватимуться у своїй безкарності. 

Стрічка  «Розірви коло» — це історія двох жінок, кожна з яких змогла змінити своє життя і вийти з кола насильства. Але ці зміни виявились довгим та складним процесом роботи над собою та своїми відносинами з навколишнім світом. Від дзвінка в поліцію, життя в шелтері та до повернення до самої себе – жінки наважилися пройти цей шлях заради себе та своїх дітей. У цьому переконалася глядацька авдиторія.

У центрі сюжету – героїні Іва Стішун та Олександра Лебединська. Сьогодні Іва займається темою домашнього насильства та створює власні проєкти для підтримки постраждалих. Друга героїня «Розірви коло», Олександра Лебединська, втекла від чоловіка з маленькою донечкою на руках. Не знаходячи в собі сил піти від кривдника, вона роками терпіла аб’юз, аж доки одного дня не викликала поліцію та не поїхала до притулку для постраждалих від домашнього насильства.


Дівчата та юнаки емпатійно відгукуються на життєві історії героїнь фільму

Дівчата та юнаки емпатійно відгукуються на життєві історії героїнь фільму

Дякуємо студентству ТНПУ за активну участь у прем᾽єрі фільму «Розірви коло» та свідому громадянську позицію! Особлива вдячність студентському активу, студентському профкому та відділу у справах молоді за вирішення технічних питань із організації перегляду фільму.


Сім'я - місце для любові та вільне від насильства. У цьому переконують глядачі і глядачки
Сім'я - місце для любові та вільне від насильства. У цьому переконують глядачі і глядачки

Маємо надію, що презентація фільму «Розірви коло» змотивує глядачів і глядачок стати студентськими амбасадорами і амбасадорками,  захисниками і захисницями еґалітарної української сім᾽ї як простору без насильства. 

У наших з вами силах виробити в сім᾽ях та в українському суспільстві нульову толерантність до домашнього насильства.

Сім᾽я – простір без насильства! Розірви коло!

Керівниця Центру ґендерних досліджень 

та впровадження політики рівних прав 

і можливостей ТНПУ ім. В. Гнатюка,

доцентка кафедри психології 

факультету педагогіки і психології

Ольга Кізь

 

Опубліковано на сайті ТНПУ

30 листопада 2021 р.

Ресурси ТНПУ

Міністерство освіти і науки України

Всеукраїнські ресурси

Світові бази даних

Наукометрія

Бібліотеки України