«Зима прийшла і празничків привела»

noviy_rikСвято в українській народній традиції завжди займало провідну роль. Усі свята українського календарного року пов'язані з господарським життям та побутом українців. Кожне з них має свої особливості, традиції та обряди.

  В народі говорять: “Зима прийшла і празничків привела”. І дійсно: взимку майже щодня – свято. Зимові свята починаються 4 грудня зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці, «коли вводиться літо у зиму». Цей день віщує, яким буде наступний рік: урожайним чи ні, посушливим чи дощовим. З цього дня у хліборобському розумінні починає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж до Благовіщення (7 квітня). Обряди зимового циклу пов'язані не тільки з періодом очікування весни як часу сівби, а й з давніми міфами про народження Всесвіту.

 

4 грудня Введення в храм Пресвятої Богородиці
7 грудня Святої Катерини
13 грудня Святого Андрія
19 грудня Святого Миколая
6-7 січня Святий вечір (Святвечір). Багата кутя. Різдво Христове
13-14 січня Святих Василя та Маланки. Щедра кутя. Старий Новий рік
19 січня Богоявлення господнє. Водохреща
15 лютого Стрітення

Бібліографічний огляд літератури на тему:

«Зимовий цикл календарно-обрядових свят українського народу»

1. Воропай, О.  Звичаї нашого народу : етнографічний нарис / Олекса Воропай. – К. : Оберіг, 1993. – 590 с.

  Опис українських народних звичаїв розподілено за порами року.


2. Дарунки Святого Миколая : збірник для мол. та сер. шк. віку / упор. Ірина Зелена. – Тернопіль : Збруч, 1993. – 87 с. 

  Збірник містить поетичні, драматичні, прозові твори, а також сценарії улюбленого свята української дітвори – Дня святого Миколая.


3. Домінанти духовного світу українців : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.·/ Л. М. Горболіс, О. Р. Єременко, А. П. Гризун [та ін.] – Суми : Університетська  кн., 2010. – 300·с.

  Розглянуто домінанти духовного світу, притаманні ментальності українців. Народознавчо-літературознавчий матеріал проілюстровано цікавими зразками творів красного письменства.
 Зібрані матеріали допоможуть по-новому осягнути красу й філософську глибину прадавніх свят, звичаїв, традицій, велич нашої пісні, таємниці української народної мудрості.

4. Радуйся, земле, коляда іде! / авт.-упоряд. Ярослава Музиченко. – К. : Смолоскип, 2000. – 152 с.

 У книзі комплексно подаються відомості про традиційні зимові свята в умовах сучасного міста. Це – своєрідний посібник, у якому в легкій, доступній формі викладено інформацію,  щодо влаштування вдома зимових свят.
 Вона допоможе читачам зробити на свята багато цікавих і приємних сюрпризів родичам, друзям і сусідам. Але найголовніше – стане ще одним віконцем у світ народних традицій, які поєднують минуле з майбутнім.

5. Скуратівський, В.  Місяцелік : український народний календар / Василь Скуратівський. – К. : Мистецтво, 1993. – 208 с.

  Зібрано багатий матеріал про походження назв українських місяців та пов’язані з ними численні прислів’я і приказки, зразки завбачень погоди, народні й релігійні свята з конкретним їх датуванням, а також розвідки про найцікавіші обряди.


6. Скуратівський, В.  Святвечір : нариси-дослідження : у 2 кн. Кн.·1·/ Василь Скуратівський. – К. : Перлина, 1994. – 288 с. – (Українська пізнавальна б-ка "Земляни". Сер. Українці).

7. Скуратівський, В.  Святвечір : нариси-дослідження : у 2 кн. Кн.·2·/ Василь Скуратівський. – К. : Перлина, 1994. – 192 с. – (Українська пізнавальна б-ка "Земляни". Сер. Українці).

  До книг входить понад сто грунтових описів свят та обрядів. Вони сповна розкривають духовний світ українців, їхній Божий дар творити його добрим, щедрим, щирим, милосердним, співчутливим, гостинним.


8. Скуратівський, В.  Святки / Василь Скуратівський. – К. : Українознавство, 1994. – 120 с. – (Б-ка журналу "Пам'ятки України";  кн. 15).

  Народний календар традиційних свят і обрядів стане запорукою відродження духовності в нашому національному домі.

9. Скуратівський, В. Т.  Дідух : свята українського народу / Василь Скуратівський. – К. : Освіта, 1995. – 272 с.

  Пропоноване видання – найбільш повне зібрання календарних свят українського народу. Автор щедро ділиться своїм знанням духовної культури нашого народу, його обрядовості, традицій, фольклору, що сягають тисячоліть.

10. Сосенко, К.  Культурно-історична постать староукраїнських свят Різдва і Щедрого Вечера / Ксенофонт Сосенко. – Репритне вид. 1928 р. – К. : СІНТО, 1994. –  360 с.

  Значну увагу приділено етнографії українців, що дозволяє розкрити суть Різдва та Щедрого Вечора, а також численним паралелям у культурі українців та інших народів, насамперед індоєвропейсько-семітського кола.
  Автор звертає увагу на унікальне культурно-історичне значення колядок та щедрівок як джерел не лише до світогляду пращурів українців, а й до визначення умов та часу появи цих пращурів, формування структури їх суспільства.

11. Шкода, М. Н.  Свята моєї Батьківщини : дитячий календар ілюстрований / М. Н. Шкода ; худ. О. І. Альбрехт. – Донецьк : БАО, 2007. – 176 с. : іл.

 До ілюстрованого видання ввійшли розповіді про всі святкові дні, які ми відзначаємо в Україні.
 Календар рекомендовано дошкільнятам, школярам, дбайливим батькам, учителям, усім, хто цікавиться культурою та історією України.

12. Шкода, М. Н.  Традиції і свята українського народу / М. Н. Шкода. – Донецьк : ТОВ ВКФ "БАО", 2007. – 384 с.

  Книга розповідає про календарні свята України: державні, церковні, професійні та родинні. Безліч цікавих фактів, захоплива манера розповіді роблять видання справжнім подарунком для всіх шанувальників вітчизняної культури.

Огляд підготувала Беновська І. В.
Грудень 2012

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Ресурси ТНПУ

Міністерство освіти і науки України

Разумков центр

Електронні бази даних

Наукометрія

Партнери

Ми в соціальних мережах