«Літературна плеяда Тернопілля»

(до 40-річчя створення Тернопільської обласної організації

Національної спілки письменників України)

   040-річчя з часу заснування відзначає цьогоріч Тернопільська обласна організація Національної спілки письменників України.

   Тернопільська обласна організація НСПУ утворена на установчих зборах 28 лютого 1984 р.

   До першого складу організації увійшли: поети Володимир Вихрущ, Борис Демків, Ганна Костів-Гуска, Михайло Левицький, Георгій Петрук-Попик, драматург Олексій Корнієнко та літературознавець Роман Гром'як. Відповідальним секретарем організації обрано Георгія Петрука-Попика.

   Попередником організації було обласне літературне об'єднання, створене 1950 року. З кінця п'ятдесятих спілку на Тернопіллі 10 років представляв письменник і драматург Олекса Корнієнко.

   Станом на 2014 рік тернопільські письменники видали понад 600 назв книг різних жанрів, провели сотні літературно-мистецьких свят, творчих зустрічей із читачами, репрезентацій книг, виступів по радіо, телебаченню та в пресі. Ряд письменників пошановані престижними всеукраїнськими та міжнародними преміями, відзначені державними нагородами, почесними званнями.

   До 27 лютого 2014 членами Тернопільської обласної організації НСПУ (включно з обласним літературним об'єднанням) були 66 письменників.

   5 липня 2015 року на звітно-виборних зборах обрано правління обласної організації, до складу якого увійшли Леся Романчук, Зіновій Кіпибіда, Тетяна Дігай, Юрій Матевощук, Ірина Дем'янова та Петро Сорока.

   ТОО НСПУ засновник і співзасновник літературних премій імені: Братів Лепких, Іванни Блажкевич, Уласа Самчука, Степана Будного.

   У 2007 році ТОО НСПУ за сприяння Тернопільської ОДА та обласної ради видано антологію творів авторів із Тернопільщини «Літературне Тернопілля. 1984–2007», у якому вміщено твори 60 членів обласної організації. Також за власні кошти видає газету літературного об'єднання ТОО НСПУ «Літературна криниця».

   При організації діють обласне та міське літературні об'єднання, обласне молодіжне товариство «Сонячні кларнети» імені Б. Демківа, які залучають до активного творчого життя найбільш талановитих літераторів. Серед них: Богдан Бугай, Юхим Дишкант, Богдан Кушнірік, Іван Лобунь, Люба Малецька та ін.. У кожного з них – різні стилі й творча манера, але спільне бажання щиро трудитися на літературній ниві на добро народу й України.

 

Інформаційно-бібліографічний відділ

Бібліографічний огляд літератури

 

1

   Барна  В.  Бескиди: поезії / В. Барна. - Галицько-Волинське братство : ПеГаС,  1992. – 51 с.

 

   «Бескиди» – друга збірка українського поета із Тернополя Володимира Барни, у центрі якої болі і переживання за долю земляків-переселенців з Лемківщини. Автор звертається до давньої історії вільнолюбивнх горян, до коренів свого роду, до одвічного духу Бескидів – надзвичайно красивих гір, в яких криється сутність неповторного етносу українського народу. Усвідомлення глибинного внутрішнього переживання ліричного героя у вирі буднів, з одного боку, -  генетичної пам'яті та родового зв'язку, з іншого боку, - складають єдине ціле поетичної збірки.

2

   Барна В. А.  В долонях Всесвіту : поезії / В. А. Барна ; ред. А. К. Мойсієнко. – Київ : Молодь, 1991. – 72 с. – (Перша книга поета).

 

   Як цілком сформований, самобутній автор приходить до читача вже в своїй першій книжці тернопільський поет Володимир Барна. Формальні пошуки (фігурні вірші, вірші-рисунки тощо) не заступають суто змістового наповнення збірки, в центрі якої – турботи і тривоги нашого сучасника за долю планети, за долю людини.

3

   Барна В. А.  Сльоза в зіницях неба = Larmo en cielokuloj : вибрані твори / В. А. Барна. – Тернопіль : Лілея, 2002. – 108 с.

 

   Книжка українського поета Володимира Барни «Сльоза в зіницях неба» вмістила вірші з поетичних збірок «В долонях всесвіту», «Пейзажі душі», «Бескиди» та «Моє Опілля». Це, по суті, вибрані твори автора за попереднє десятиліття. Тематика верлібрів різноманітна — від переживань ліричного героя за долю своєї землі, планети до широкої палітри інтимних порухів душі автора. Тексти подані українською та мовою есперанто.

4

   Барна В. А.  Храм вічності душі. Вибране : поезії / В. А. Барна ; передм. М. Ткачука. – Тернопіль : Лілея, 2008. – 216 с. – (Світова духівниця українства ; ч. 8).

 

   До нової книги Володимира Барни “Храм вічності душі” увійшли твори із попередніх збірок, які й склали основу вибраних поезій автора. Самобутній й оригінальний поет із Тернополя щиро і відкрито сповідається перед читачем про переживання свого ліричного героя наприкінці XX століття.

   Своєю новою збіркою він наче перекидає місток у третє тисячоліття, аби заявити, що проблеми, болі і переживання поета за долю планети, за долю людини, за долю коханої жінки непроминальні. Вони завше актуальні, бо вічні.

5

    Барна В.  Янгол слова : поезії / В. Барна ; ред, передм. В. Баранов ; худож. І. Горбачевська. – Тернопіль : Горлиця, 2002. – 32 c.

 

   Самобутній поет із Тернополя Володимир Барна у книжці "Янгол слова" виходить на нове коло формалістичних пошуків. Його білі "квадрати – катрени" у сучасному літературному процесі України фіксують народження нового жанру, якому й назви усталеної поки – що немає. Тематика текстів тяжіє до філософських узагальнень і спостереженнь над сутністю буття, особистого й вселюдського сприйняття світу, кохання і смерті, призначення людини на землі.

6

   Бандурка І. П.  Словосповідь, або Вільні вірші Володимира Барни: літературний портрет / І. П. Бандурка ; ред. Л. Мельник. – Тернопіль : Тернограф, 2009. – 184 с. – (Мистці Тернопілля; ч. 3).

 

   У книзі-нарисі висвітлено життєвий і творчий шлях поета-верлібриста Володимира Барни. Автор уперше глибоко аналізує художній доробок В. Барни, акцентує увагу на його новаторські тенденції, показує роль і місце письменника у літературному процесі кінця XX – початку XXI століття, а також простежує зв‘язки його творчості з історією та мистецтвом України, культурою інших народів. Книга “Словосповідь…” – це третя праця автора з його літературознавчого трилисника. Вона є продовженням серії “Мистцї Тернопілля”, яку започаткував І. Бандурка.

7

   Бастюк Б. І.  Вдома : поезії / Б. І. Бастюк – Київ : Рад. письменник, 1987. – 71 с.

 

   Друга збірка поета розкриває насамперед тему синівської любові до рідного дому, до землі, яка уособлює образ Батьківщини. Автор за допомогою  невеликого за обсягом, але місткого за суттю вірша веде довірчу розмову з читачем: то соціальну, то інтимно-ліричну, то гумористичну.

8

   Бастюк Б.  Для дорогої родини : сатира та гумор. Випуск 1 / Б. Бастюк. – Тернопіль : Джура, 1999. – 48 с.

 

   До цієї невеличкої гумористично-сатиричної книжечки увійшли твори, у яких автор об’єктами критичного розвінчування обирає ті недоліки і явища, що заважають нам у житті: байдужість, пасивність, бездіяльність, брак єдності, теледурман, на який більшість із нас витрачають дорогоцінний час, безхребетність і захланність, схиляння перед чужими сумнівними цінностями.Майже всі твори входять до репертуару популярного в Україні актора – переможця та призера кількох республіканських та міжнародних конкурсів гумору й сатири Гриця Драпака, з яким автор співпрацює уже кілька років.

9

   Бастюк Б.  Сміхомаргіналії : поезії / Б. Бастюк. – Тернопіль : Джура, 2001. – 312 с.

 

   До вибраного віршованого гумору й сатири відомого в Україні (і не тільки) сміхованця Богдана Бастюка увійшли кращі твори з попередніх книжок: «Сільська аеробіка», «Сто мініатюр», «На кривому цвяшку», «Для дорогої родини», «Сертифікат на… кріп». Від сатиричної мініатюри до літературної пародії, через байку, переспів, коломийку – такий творчий діапазон талановитого автора, який у переважній більшості своїх творів живиться невичерпними жартами неповторного галицького сміху.

10

   Сорока П. І.  Богдан Бастюк: мистецьке чотирипілля : [монографія] / П. І. Сорока ; [ред. І. Миколів]. – Тернопіль : Астон, 2015. – 144 с.

 

    «У творчості Богдана Бастюка закодовано його життєпис. Недарма письменник зізнавався: «Моя біографія міцно і назавжди поєднана з рідним селом і його мешканцями. Живими, і тими, хто відійшов у засвіти» – згадував у своїй книжці про нашого краянина письменник Петро Сорока.

11

   Безкоровайний Є.  Душа, як сонях / Є. Безкоровайний ; ред. Б. Бастюк ; худ. Є. Удін. – Тернопіль : Горлиця, 2006. – 136 с.

 

   До третьої книжки поета увійшли вірші широкого громадянського та ліричного діапазону, що тонко виражають духовний світ сучасника. Це і непроминальне почування вини за пережите в минулому і відповідальність за сучасне і майбутнє.

   Філософія високої моральності, органічне поєднання інтимних і громадянських цінностей, відкритість перед світом, близькими і рідними – провідні мотиви книжки.

12

   Безкоровайний Є.  Осіння сльоза : поезії / Є. Безкоровайний. – Тернопіль : Астон, 2008. – 91 с.

 

   Книжка поета і публіциста, активного громадського діяча і обстоювача моральних цінностей у державотворенні послідовно продовжує ідейно-тематичну векторність його попередніх творів.

   Непроминальна любов до Вітчизни, категорична войовничість у ставленні до її ворогів, висока емоційна насиченість кожної строфи, рядка, а то й слова не залишать читача в полоні національної й соціальної індиферентності. Щедрою є книга поета й на твори про найзаповітніше – почуття, що ніколи не міліють, вічну душевну молодість, неповторне щастя жити і творити на землі.

13

   Безкоровайний Є.  Профіль любові : поезія / Є. Безкоровайний. – Тернопіль : Джура, 2003. – 76 с.

 

    «Профіль любові» – друга поетична збірка відомого поета і журналіста Євгена Безкоровайного. Вміщені у ній вірші – ніби зріз часу, з якого яскраво постає і усвідомлення нашої вини за минуле, і відповідальність за сучасне та майбутнє.

   Відкрите і щире серце поета сповідається як великою любов’ю, дружбою і вірністю перед рідними та близькими, так і проймається ненавистю і гнівом до тих, хто сповідує філософію корисливості та псевдопатріотизму. Вдумливе і серйозне відкриття материка любові поета воістину принесе радість та співпереживання кожному читачеві.

14

   Блажкевич І.  Драматичні твори для дітей  / І. Блажкевич. – Тернопіль : Діалог, 1993. – 105 с.

 

         Її сценічні твори для дітей мають навчально виховне значення, бо в них домінують патріотичні мотиви любові до рідної української землі, її героїв, батьків, вірних синів українського народу Тараса Шевченка та Івана Франка та кращих народних і релігійних традицій, які так необхідні в добу нашого духовного відродження, за яке боролась, хоч і часто в несприятливих обставинах безсмертна дитяча письменниця Іванна Блажкевич, котра так полум’яно і сердечно любила нашу дітвору і творила для неї свої драматичні, поетичні та прозові твори.

15

   Блажкевич І.  Жінка на бойовій лінії : спогади, щоденник / Іванна Блажкевич. – Тернопіль :  Видавництво Богдан, 2017. – 336 с. – Умови доступу: https://epub.com.ua/product/zhinka-na-boyoviy-linii/

 

   Громадсько-просвітницька діяльність Іванни Блажкевич мала величезний вплив на економічний розвиток Галичини, політичну й національну згуртованість краян. Спогади та щоденникові записи письменниці в основному висвітлюють два періоди: Першу світову війну та розвиток кооперації. Її подвижницьке життя гідне подиву й наслідування. Правдиво й проникливо розкрила авторка спогадів поневіряння галичан під час австро-угорського панування, воєнних лихоліть, польської та німецької окупацій. Мужня, невтомна в обороні українства, ця жінка не корилася жодній владі…

   Книга неодмінно зацікавить істориків, краєзнавців, студентів, усіх шанувальників творчості письменниці.

16

   Блажкевич І.  Оповідання / І. Блажкевич. – Тернопіль, 2005. – 48 с.

 

   Байки, казки, історичні оповідання, описи з життя звірят, мандрівні пригоди, сміховинки і сартини – оригінальні українські та переклади і переспіви з іноземних мов.

17

   Бармак М.  Жінка незламного духу Іванна Блажкевич (1886–1977) / М. Бармак, М. Чорна. – Тернопіль : Астон, 2021. – 400 с.

 

   Ця праця – одна із небагатьох спроб висвітлити на основі архівних документів, щоденників, спогадів та інших матеріалів життєвий шлях однієї із активних організаторок жіночого руху Галичини, провідної діячки українського кооперативного руху, педагога, дитячої письменниці, уродженки Тернопільщини Іванни Блажкевич, яку називали «жінкою непоборної волі» та «незламного духу», яка була «неугодною жодній владі».

   В основі дослідження епістолярна спадщина, а також інформація про родину, про відомих громадських та культурно-просвітницьких діячів краю.

   Книга адресована історикам, краєзнавцям, громадсько-політичним діячам, усім тим, хто цікавиться історією рідного краю та історією національно-визвольних змагань українського народу.

18

   Крупа Л.  Легенда Тернового поля : історична драма-легенда / Л. Крупа. – Чортків : Терновид, 1990. – 76 с.

 

   Давні перекази з історії Надставної церкви, Бакаїхи, Жукової дороги, Татарської та Дівочої вулиць – відображені у «Легендах Тернового поля», чи б пак, м. Тернополя.

   Дух міста й досі промовляє до нас, відкриваючи все нові й нові грані цього справді величного, давнього і чудового міста на Терновому полі.

19

   Крупа Л.  Марева легке крило : вибрані поезії / Л. Крупа ; упоряд.: Наталії Дащенко, Марії Крупи. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2007. – 256 с.

 

   До видання увійшли знакові, художньо й естетично вартісні, тематично суголосні сучасному читачеві вірші, вибрані зі збірок «Чотири струни» (1986), «У дзеркалі плуга» (1990), «Міра болю» (1998). Окремо представлено досі не публіковані твори, написані в різні роки, зокрема сонети, вірші для дітей тощо.

   «Вибране» Левка Крупи являє собою своєрідний часовий зріз творчості поета, засвідчує її неперервність, окреслює тематичну та жанрову палітру. У рядках віршів читач знайде те, що завжди знав, але чим поет все-таки зумів вразити.

20

   Крупа Л. М.  У дзеркалі плуга : поезії / Л. М. Крупа. – Київ : Рад. письменник, 1990. – 102 с.

 

   Вірші другої збірки поета відзначаються глибиною почуттів, розмаїттям тем і ритмів. Поет засвідчує: ми відповідальні за все – за порослі байдужістю руїни Чигирина й Теребовлі, за роз-грузлу дорогу до села, за кожну загублену в полі зернину.

   У сконденсованому слові непідробно звучить любов автора до рідної землі, до людей, котрі а діда-прадіда орали, засівали й боронили її. Ця тема домінує у вінку сонетів «У дзеркалі плуга», окремих віршах циклу «У тіні Вавеля», у пейзажній, філософській та інтимній ліриці. Свіжість поетичного образу, барвистість мови, пісенність багатьох віршів – характерні ознаки цієї поетичної збірки.

21

   Левицький М. В.  З останньої пелюстки літа… : вибрані поезії / М. В. Левицький. – Тернопіль : Джура, 2004. – 204 с. : іл.

 

   Збірка Михайла Левицького містить поезії як давніших часів, так і сьогодення, п. Михайло – ліричний поет, рядочки і строфи його поезій бринять, як струни арфи. Іронія, що подекуди постає у віршах, тільки додає їм виразності та легкості сприйняття. Розділ «Скиба слів золота, аж гаряча» – це переклади із Пушкіна, Блока, Пастернака, Єсєніна, Рубцова.

22

   Левицький М. В.  Світ околиць : поезії / М. В. Левицький. – Львів : Каменяр, 1986. – 46 с. : іл.

 

    У своїй збірці український поет оспівує красу вільної праці, натхненної творчості, звертається до теми Великої Вітчизняної війни. Читач познайомиться також з інтимною лірикою і перекладами.

23

   Левицький М. В.  Я завжди був закоханий в дерева : поезії / М. В. Левицький. – Тернопіль, 1993. – 32 с. : іл.

 

   У цій збірці Михайло Левицький постає в іпостасі поета-лірика, даруючи читачеві трепетні рядки про кохання. Усю силу своєї лірико-романтичної майстерності поет показав у збірці віршів про кохання «Я завжди був закоханий в дерева». Перед читачем постає потік самого життя, почуттів, смутків і радощів, непідробна краса й поетичність. Образ коханої жінки вражає ліризмом і красою опису. Жінка для нього свята, адже вона зцілює його своїм коханням. І хоча у збірці є і сумні поезії про розлуку, віддаленість, втраченість  почуття, але навіює приємні емоції.

Огляд підготувала С. Б. Тененьська

Листопад 2024 р., 23 джерела

Додати коментар


Ресурси ТНПУ

Міністерство освіти і науки України

Всеукраїнські ресурси

Світові бази даних

Наукометрія

Бібліотеки України