З нагоди 75-річчя від дня народження Івана Марчука, народного художника України, нашого земляка, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка у науковій бібліотеці ТНПУ імені Володимира Гнатюка представлено фотопрезентацію та проведено бібліографічний огляд літератури "Дайте мені тисячу літ – і я розмалюю небо" (12 травня). Працівник бібліотеки Світлана Загородна за сприяння викладача кафедри практики англійської мови та методики її викладання доцента Чорній Раїси Петрівни, інженера з обслуговування комп’ютерного класу Мерви Людмили Сергіївни та працівника читального залу електронних ресурсів Петрівської Ірини ознайомила студентів I курсу факультету іноземних мов з творчою спадщиною та друкованими джерелами про видатного художника, які є у фондах університетської бібліотеки.

До 75-річчя від дня народження народного художника України, нашого земляка Івана Марчука

 Марчук ІванІван Марчук – легендарна постать сьогоднішнього українського мистецтва, митець великої сили, багатої творчої інтуїції, майстер досконалої живописної пластики. Він є народним художником, керамістом, графіком, лауреатом Національної премії імені Шевченко.
Іван Степанович Марчук — один із найвизначніших художників сучасності, картини якого без перебільшення є на всіх континентах світу.
Митець дiлить свою творчiсть на три перiоди.
Перший — неволi, коли жив у вiдверто ворожiй йому Совдепiї. Власне, вони платили неприязню одне одному. Другий — 11 лiт емiграцiї. Час, коли художник перебував в Австралiї та Америцi. За його власними словами, вiдновлював сили пiсля двадцятилiтнього совкового пресу. Але так i не вiдчув себе там «своїм». I третiй — перiод Волi, коли повернувся в нову Україну. Може, не дуже комфортну, зате рiдну.
Цей Марчук таки безкінечний! І не лише в малярстві, а й у слові. Скільки разів брали в нього інтерв'ю, він жодного разу не повторився.   Слова з нього ллються так само щедро й образно, як фарби на полотно. На всі запитання він має миттєві відповіді.

 У нього свій погляд на світ, свої оцінки, своя філософія, часто-густо аж ніяк не в руслі традиційної.

Цей чоловік не боїться себе любити, говорити про свою особливу місію в малярстві. Він завжди і скрізь залишається сам собою, бо він Іван Марчук - один із найвідоміших і наймодерніших українських художників, офіційно визнаний геній світу (за рейтингом 2007р. британської Консалтингової компанії "Бупегіїсх" — 72-й у списку 100 сучасних ґеніїв).
А для нас він — земляк, закоханий у край свого дитинства, в свою "файну батьківщину". Залюбки сюди приїжджає й охоче спілкується з журналістами.
 Живе і працює митець у Києві, хоч і скаржиться на українську владу, ментальність, порядки.
Неможливо схарактеризувати художника, не зазирнувши в його минуле, в його думки, навіть трохи в душу — саме настільки, щоб не порушити її гармонії. Тому не обійдемося без фактів, біографічних даних. Єдине, що варто сказати, що слова «життя іде, а біографія — стоїть на місці» — точно не про Івана Марчука.
Його життя надзвичайно насичене, в дечому складне, але все одно, за його ж словами, лишається улюбленою справою.

«Дайте мені тисячу літ – і я розмалюю небо»

 

Бібліографічний огляд літератури

   Марчук Іван Степанович // Сподвижники поля духовного : лауреати Всеукр. літературно-мистецької та громадсько-політичної премії ім. Братів Богдана та Левка Лепких / М. М. Ониськів, В. В. Уніят ; наук. ред. С. Півторак. – Тернопіль, 2010. – С. 43-44.

  Збірник знайомить читача із володарями Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. Братів Лепких.
Уже дев’ятнадцять років цією премією нагороджують людей, які зробили значний вклад у розвиток української культури. Сьогодні їх понад сімдесят. У книзі можна знайти короткі відомості про кожного з них, їх фотопортрети.
Серед відзначених яскраво сяє і зірка нашого геніального земляка Івана Марчука, за рейтингом британської консалтингової компанії він 72-ий у списку 100 сучасних геніїв. Можливо, «Сподвижники поля духовного» надихне відкрити книги Степана Сапеляка, Петра Перебийноса, Михайла Слабошпицького, Петра Сороки, Романа Лубківського, Богдана Мельничука та інших.

Книга проілюстрована світлинами та картинами Івана Марчука і Євгена Удіна.

Герета, І.· Голос душі : (про художника Івана Марчука) / І. Герета // Джерело : науково-краєзнавчий часопис Тернопілля / гол. ред. С. Костюк. – Тернопіль, 1994. – С. 154-160.

· Не простою дорогою крокував Іван Марчук до слави, про це Ігор Герета писав в науково-краєзнавчому часописі: «Писати про художника завжди нелегко, а якщо він іще й приятель, важче стократ. Непросто, але радісно і приємно. Із хвилюванням пропоную свої роздуми про одного з найоригінальніших наших художників...»

Бушак, С.· Тернистий шлях Івана Марчука: (аналіз творчості художника) / С. Бушак // Лан. Ланівеччина творча. – Тернопіль, 2001. – С. 182-191.

· Альманах охоплює широку палітру історико-краєзнавчо-літературно-мистецького життя Ланівеччини. Над іменами знаних митців високо підіймається постать нашого земляка з Москалівки, всесвітньо відомого художника Івана Марчука.
Видання розраховане на учнів, студентів, викладачів, краєзнавців, перш за все тих, хто цікавиться літературно-мистецьким надбанням відомих майстрів пера і пензля.

· Собуцька, В.· Цьогорічний лауреат-шевченківець Іван Марчук / В. Собуцька // Тернопілля ' 97 : регіональний річник / упоряд. Б. Куневич, М. Ониськів. – Тернопіль, 1997. – С. 427-429.

· Уже далекого 1997 року безкомпромісний художник Іван Марчук, творчий доробок якого перейшов уже тисячний рубіж, став Лауреатом Державної Шевченківської премії.
З тогочасним лауреатом розмовляла Віра Собуцька.

· Нові лауреати премії імені братів Богдана і Левка Лепких : [Роман Лубківський, Іван Марчук, Роман Півторак, Олександр Смик, Володимир Вермінський] // Літературний Тернопіль. – 2010. – № 1. – С. 3.

· Відкриває літературно-мистецький і громадсько-політичний журнал рубрика «Вітаємо».
У вщерть заповненій актовій залі Тернопільського вищого професійного училища № 4 ім. М. Паращука врочисто вшановано нових лауреатів Всеукраїнської літературно-мистецької та громадсько-політичної премії ім. Братів Богдана та Левка Лепких. Одним із них став народний художник України Іван Марчук.

· Марчук, І.· "Можу розмалювати небо - і не повторитися!" : [інтерв'ю з нар. художником України] / І. Марчук ; розмову провели: Людмила Островська, Галина Садовська, Влада Собуцька // Літературний Тернопіль. – 2009. – № 3. – С. 93-99. – репрод.

·Художник номера — митець світової слави Іван Марчук. Фоторепродукції його творів — на обкладинці та вкладці журналу.
Подано також обширне інтерв'ю Людмили Островської, Влади Собуцької і Галини Садовської зі славетним земляком.

·· Герасимюк, М.· Іван Марчук як особистість та художник / М. Герасимюк // Кур'єр Кривбасу. – 2010. – № 9/10. – С. 383-388.

· У вересневому числі журнал „Кур’єр Кривбасу” публікує цікаві розвідки Миколи Герасимюка про життєвий та творчий шлях Івана Марчука.
Зокрема досліджено період життя майстра в еміграції.

Підготувала Загородна С.Ю.

(травень 2011)

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Ресурси ТНПУ

Міністерство освіти і науки України

Разумков центр

Наукометрія

Електронні бази даних

Партнери

Ми в соціальних мережах

[ Geri ]