Uncategorised

У педагогічному університеті Тернополя презентували колективну монографію «Тернопільська фалеристика XX-XXI століття»

Тернопільщина 18 століття: польські волонтери-археологи привезли карти фон Міґа

Польські волонтери-археологи привезли до Тернопільського національного педагогічного університету копії мапи Фрідріха фон Міґа. Це військово-топографічні карти Галичини, які укладали австрійці.

Про це Суспільному розповів викладач кафедри історії України Богдан Строцень.

"Ці карти ціні тим, що вони зафіксували ситуацію на нашій території та на території тогочасної Австрії другої половини 18 століття. Щодо Тернопільщини, то тут ситуація 1779-1783 рік. Була ціла австрійська експедиція, керували тим військові, робили військові топографії, а завершував ці роботи Фрідріх фон Міґ обер-лейтенант".

Карти фон Міґа

Карти фон Міґа. Фото: Суспільне Тернопіль

Богдан Строцень каже, мапи мають три частини.

"Є і зображення укріплень, і дороги, і мости, і села. Ми навіть можемо знаходити кургани, які були в полі на той час. Зараз вони можуть бути розорені, а вони на цих картах зображені. Через це вони і цінні. Також тут є нанесенні населені пункти, яких вже немає. Наприклад, вигляд Тернопільського замку кінця 18 століття: є там прямокутним, а не такий як ми бачимо зараз. Якщо розкрити, то бачимо, що від руки написано, бо в ті часи все креслили чорнилами, ліси, ставки, озера все це воно є. В цих трьох папках майже вся Тернопільська область".

Богдан Строцень

Богдан Строцень. Фото: Суспільне Тернопіль

За його словами, опис до цих карт двома мовами – німецькою і польською.

"Описано, які дороги, з якого матеріалу, польові з твердим покриттям, населені пункти, річки".

карта фон Міґа

Одна з карт. Фото: Суспільне Тернопіль

Карти привезли польські волонтери фундації "Relikta" з міста Познань.

"Привезли карти, які недавно видали у Польщі. Це мапи австрійські з другої половини 18 століття. Вийшло нам ці карти купити і привезти до Тернопільського університету, на них зображений цілий Тернопільський край", — каже голова фундації "Relikta" Марчін Кшепковський.

Марчін Кшепковський

Марчін Кшепковський. Фото: Суспільне Тернопіль

Ірина Моргун, Тетяна Панченко

Опубліковано на сайті https://suspilne.media/

У педагогічному університеті організували збір книг для бібліотек Херсонщини

У педагогічному університеті організували збір книг для бібліотек Херсонщини

  • В Тернополі, у педагогічному університеті, збирають книги для бібліотек Херсонщини.
  • Акцію влаштували для студентів і працівників вишу, але принести літературу можуть і тернополяни. Куди потім її відправлять і як долучитися до збору – дізнались журналісти «20 хвилин».

На початку березня у Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка стартувала акція «Один студент – одна книжка для Херсона». Всіх охочих закликають поділитися літературою для доброї справи – відновлення книжкового фонду бібліотек Херсонщини.

– Ідея акції не належить нам. Ми проводимо її з ініціативи Міністерства освіти і науки України. На електронну адресу університету надійшов лист із закликом доєднатися до такого проєкту. Виші в інших містах теж беруть у ньому участь. Ми організували збір літератури від студентів і працівників. Однак і пересічні містяни, якщо у них виникне таке бажання, також можуть приносити нам книги, – розповіла в. о. начальника відділу у справах молоді ТНПУ імені В. Гнатюка Надія Раківська.

Жінка додає, що молодь і викладацький колектив університету активно підтримали акцію. Вже принесли кілька десятків книг. За словами пані Надії, чимало з них – нові. Це книжки сучасних українських й іноземних письменників, на історичну, психологічну, економічну тематику тощо.

– Ми звернулися до студентів і викладачів з проханням приносити вже прочитані, вживані, книги. Але чимало хто віддає нові. У рамках акції ми збираємо будь-яку літературу, незалежно від жанру. Збір книг в університеті триватиме упродовж березня – травня 2024 року, – говорить пані Надія.

Далі усю зібрану літературу надішлють до Департаменту реалізації гуманітарної політики Херсонської ОВА. Книги, як каже Надія Раківська, після припинення активних бойових дій на територіях громад Херсонщини, передадуть у різні бібліотеки. А частину з них використають для створення мобільних бібліотечних куточків в укриттях деокупованих населених пунктів.

– Це у рамках молодіжної ініціативи херсонців Вook Shelter. Ця акція для того, щоб покращити психоемоційний стан людей, які там знаходяться під щоденними обстрілами. А ще аби просувати ідею читання саме україномовної літератури і популяризувати українську мову, – пояснює жінка.

За її словами, можна приносити в університет й російськомовну та російську літературу. Ці книги теж збиратимуть, а опісля віддадуть на переробку. Виручені кошти задонатять на ЗСУ.

Віддати книги у педагогічному університеті можна у робочі години в будь-який день. Їх збирають у відділі в справах молоді – кабінет №27, головний корпус ТНПУ імені В. Гнатюка.

Опубліковано на сайті 20 хвилин

Професорка кафедри психології ТНПУ радить: як допомогти дітям пережити стрес, спричинений війною?
 
 ЗМІ про нас. Професорка кафедри психології ТНПУ радить: як допомогти дітям пережити стрес, спричинений війною? (ВІДЕО)

Повномасштабне вторгнення росії стало причиною стресу та психологічного навантаження чи не для кожного українця. Найуразливіші – діти, яким довелося познайомитися із звуками повітряних тривог, вибухів та обстрілів. Все це залишає свій відбиток на ментальному здоров’ї маленьких українців. Cаме про це наш третій сюжет нового проєкту TV-4 “Вижити – перемогти!”. Про те, як допомогти дітям пережити стрес, спричинений війною, читайте далі...

Сьогодні в Україні немає дитини, яка б не зазнала впливу війни. Мільйони з них змушені були покидати рідну домівку, залишати друзів, бачити втрати, переживати страх. Сховища замінили дітям їхні кімнати, а лавки чи крісла – м’які ліжка... 

Протягом двох років повномасштабної війни, понад два мільйони українських дітей покинули рідну домівку, аби врятуватися. Багатьом довелося пережити втрату рідної людини.

Психологи кажуть: у такі непрості моменти дітям важливо відчувати, що вони перебувають у безпеці. Існують базові правила, як підтримати дитину у стресовій ситуації, щоб стабілізувати її стан.

“Бути поруч і не вимагати, щоб підліток розповідав, не стимулювати до розповідей. Якщо підліток мовчить, то просто в міру потреби обійняти, підійти.  Задовольняти елементарні потреби дитини, щоб вона поїла, лягла спати, щоб була в теплі. І демонструвати дитині, що я поруч, ти в безпеці і що є кому допомогти”, – радить Наталія Савелюк професорка кафедри психології ТНПУ ім.В.Гнатюка.

Наталія Савелюк каже: коли дитина відчуває гнів і смуток, то важливо прийняти ці почуття, та дозволити їм бути. Адже так дитина зможе швидше пережити свій біль. Також фахівчиня радить повернутися, до звичного ритму життя, відновити навчання, відвідування гуртків та спілкування з друзями.

“Треба дати можливість підлітку комунікувати з тими друзями, котрі залишились там. І ще дуже важливо, якщо тато лишився, або пішов воювати, чи змінили домівку, робити сімейні вечори, зберегти традиції. Традиції це те, що дає відчуття стабільності”,- зазначила Наталія Савелюк.

До слова, сьогодні в області існує безліч програм, які допомагають дітям під час війни адаптуватися до нового місця проживання. програми можна на офіційній сторінці Тернопільської обласної військової адміністрації.

Опубліковано : на сайті ТНПУ ім. В. Гнатюка

Українець Віталій Мандзин вперше виграв Малий кришталевий глобус юніорського Кубка IBU

Віталій Мандзин

Став лідером у заліку масстартів.

Віталій Мандзин виграв Малий кришталевий глобус юніорського Кубка IBU. Український біатлоніст став першим у заліку масстартів.

Масстарти на 60 учасників у цьому сезоні юніорського Кубка IBU проводились на двох турнірах — чемпіонаті Європи та чемпіонаті світу. Мандзин взяв участь в обох гонках.

На Євро-2024 Мандзин завоював "срібло" після дискваліфікації естонця Якоба Кульбіна. Ця медаль стала дебютною для українця на рівні юніорського чемпіонату Європи з біатлону.

Особистий рекорд Мандзин встановив й на юніорському чемпіонаті світу, що триває в Отепя. У масстарті-60 біатлоніст з Тернопільщини зупинився за крок до медалі, посівши четверте місце.

Мандзин набрав 125 очок у залік масстартів та вперше виграв Малий кришталевий глобус юніорського Кубка IBU. Українець випередив двох переможців гонок — чемпіона світу Сіверта Герхардсена та чемпіона Європи Матію Леговича. Герхардсен не брав участі у масстарті на Євро, а Легович у гонці на ЧС фінішував лише 15-м.

У топ-40 заліку масстартів також фінішували ще три українці: Богдан Борковський, Сергій Супрун і Степан Кінаш.

Юніорський Кубок IBU 2023/24: залік масстартів (топ-5)

  • 1. Віталій Мандзин (Україна) — 125 очок
  • 2. Сіверт Герхардсен (Норвегія) — 90
  • 2. Матія Легович (Хорватія) — 90
  • 4. Ісак Фрей (Норвегія) — 75
  • 5. Лукас Гаслінгер (Австрія) — 69
  • 26. Богдан Борковський (Україна) — 29
  • 28. Сергій Супрун (Україна) — 28
  • 33. Степан Кінаш (Україна) — 26

Орест Дида, 29 лютого 2024 р.

Джерело: Суспільне

Віталій Мандзин замкнув топ-10 юніорського спринту на ЧС-2024 з біатлону

manzun

П'ятий день чемпіонату світу-2024 з біатлону серед юніорів та юнаків стартував із юніорського спринту в середу, 28 лютого. Україна була представлена в гонці чотирма спортсменами. "Синьо-жовті" зберегли власний склад від індивідуальної гонки, де два юніори — Степан Кінаш та Віталій Мандзин — фінішували в межах топ-20. До заявки також пройшли Сергій Супрун та Богдан Борковський, що поки залишалися поза заліковою зоною ЧС-2024.

Як виступили українці?

Лідером у гонці серед біатлоністів України став Віталій Мандзин — із двома промахами фінішував десятим, на відстані 1:15 хвилини від лідера. 10-те місце — новий персональний рекорд Мандзина на юніорських чемпіонатах світу. Також він показав найкращий результат серед усіх українців у особистих змаганнях чемпіонату світу-2024. За швидкістю ходом Віталія на дистанції випередили лише шість біатлоністів. Лідеру Ісаку Фрею за цим показником він поступився 55.1 секунди. Вперше в межах топ-30 фінішував цьогорічний дебютант юніорської першості Богдан Борковський. З трьома промахами українець показав 24-й час. Степан Кінаш, попри чотири хиби, став четвертим у спринті за швидкострільністю. Вдруге поспіль на ЧС-2024 біатлоніст фінішував у заліковій зоні — 35-те місце. Натомість Сергій Супрун не лише продемонстрував найкращу швидкість стрільби серед усіх учасників гонки, але й обмежився одним промахом. За два роки виступів на юніорському ЧС 34-те місце стало його рекордом на цьому рівні. Дебютне особисте "золото" юніорського чемпіонату світу здобув 20-річний норвежець Ісак Фрей. Перше місце в спринті біатлоніст додав до перемоги в цьогорічній змішаній естафеті.

ЧС-2024. Спринт — юніори

Ісак Фрей (Норвегія, 1+1) 24:01.8

Ян Гунька (Польща, 0+0) +10.6

Лінус Кеспер (Німеччина, 0+1) +34.3

10. Віталій Мандзин (Україна, 1+1) +1:15.1

24. Богдан Борковський (Україна, 2+1) +2:08.1

34. Сергій Супрун (Україна, 1+0) +2:42.7

35. Степан Кінаш (Україна, 3+1) +2:46.9

Часопис

ВІТАЛІЙ МАНДЗИН: НА ЧЕМПІОНАТІ СВІТУ СЕРЕД ЮНІОРІВ ХОЧУ ПОТІШИТИ ВБОЛІВАЛЬНИКІВ

Віталій Мандзин розпочав 2024 рік виступами на Кубку світу в Рупольдингу та Обергофі. Також в активі 20-річного біатлоніста з Тернопільщини виступи на дорослому та юніорському Євро, на останньому він став срібним призером. У розмові з журналістом Kamp-Sport атлет розповів про свої враження від Кубка світу, найбільш цікаві для нього моменти чемпіонату світу та анонсував де ж буде завершувати цей міжнародний сезон.

Віталію, твій змагальний рік розпочався з етапу Кубка світу. Наскільки задоволений виступом на німецьких етапах? Що вдалось, а що – ні?

Так, рік почався з Кубка Світу. В принципі, задоволений етапами, адже зміг оновити свої найкращі результати на змаганнях цього рівня. Відмітив для себе, що також додав ходом, задоволений цим аспектом. Ще один позитивний аспект – те, що зміг впоратись психологічно на етапі в Обергофі – першому етапі КС в цьому сезоні для себе. 

Звісно, що результати Рупольдингу трохи незадовільні для мене: хотів виступити набагато краще і це було реально, якби була краща стрільба. Але в спринті і гонці переслідування вона мене підвела. Також на гонці переслідування в Рупольдингу далась взнаки спина, але, назагал, цими етапами я задоволений.

На чемпіонаті Європи серед дорослих ти двічі був близький до топ-10. Вважаєш такий результат закономірним, чи міг виступити краще? 

Результати були доволі непогані, радий, що зміг впоратись тут зі стрільбою. Хотів показати трохи кращий результат ходом, але, зізнаюсь, тоді мені було доволі важко бігти. Не у всіх гонках почував себе на всі 100 відсотків. Але це був досить хороший виступ для мене, я вважаю.

Чемпіонат Європи серед юніорів проходив водночас зі стартом чемпіонату світу в Чехії. Знаходив час переглянути гонки чемпіонату світу чи був більше зосереджений на власних виступах?

Чемпіонат світу є для мене цікавим, я спостерігав за кожною гонкою, вболівав за наших спортсменів. Хай там що, час для перегляду гонок я знаходив.

Що найбільше здивувало чи було найбільш несподіваним для тебе на чемпіонаті світу в Чехії? Що можеш відзначити?

Перш за все, хотів би відзначити Христину Дмитренко, яка неймовірно виступає впродовж сезону. Радий за неї та її чудові результати. Щодо хлопців, я вважаю, що остання гонка, масстарт, була непоганою, як і сам факт, що двоє українців змогли відібратись до неї – це вже показник. Потрібно радіти тому, що в нас є. І, якщо ми навчимось це робити, вірю, що надалі все буде лише краще й краще.

"Хотів би відзначити Христину Дмитренко, яка неймовірно виступає впродовж сезону"

 

Щодо результатів загальних, то найбільше вразив результат Андрейса Расторгуєвса в масстарті. Він зумів потрапити на п’єдестал у цій гонці, вважаю, що цілком заслужено.  І звичайно, виступ Лагрейда в спринті, те, як він вигриз свою перемогу на останніх кілометрах. Це було щось неймовірне, я по-хорошому заздрю тим емоціям, які йому довелось пережити. За цим чемпіонатом світу було цікаво стежити.

 

На Кубку світу в Обергофі, де ти виступав, були не найкращі погодні умови. Щось схоже було і на чемпіонаті світу. Можливо, настав час говорити про зміну місця проведень окремих стартів в сезоні?

Не лише Обергоф, на чемпіонаті Європи погода теж була жахливою, стан трас не надто задовільний. Але, чи варто переносити ці етапи? Це зробити не так легко: змінити дати чи місця проведення. Адже до цього підв’язано і продаж квитків, і трансляції та багатьма іншими факторами. 

Так, хочеться завжди бігти при ідеальних умовах та ідеальній погоді. Але це біатлон: він і про те, хто зможе краще адаптуватись до погодних умов.Саме такі етапи справді допомагають визначити хто є найсильнішим в цьому виді спорту. Ми маємо прийняти цей факт і вміти змагатись і в таких погодних умовах.

В масстарті-60 ти фінішував третім, а згодом став другим через дискваліфікацію естонського спортсмена. Чи траплялись до того з тобою такі випадки (суперник використав на стрільбі 6 патронів)?

Так, трапилась курйозна ситуація. Особисто я, коли ще й від цього залежить моє місце, місце на п’єдесталі, з таким стикнувся вперше. Всяке буває і я до кінця не знаю що там відбулось з цим спортсменом. Думаю, що ця ситуація стала певним уроком для нього. Ми з ним сконтактували після цієї гонки, я його підтримав у ситуації, яка склалась.

Який бал поставиш загалом собі за юніорське Євро? Чи задоволений своїм виступом?

Важко ставити самому собі оцінку. Були і хороші моменти, був і негатив, як-от моя фізична форма, яка була геть не такою, яку я хотів би показати. Біглось мені важко. Медаль в масстарті була приємним бонусом, як і 4 місце в індивідуальній гонці, яке я вважаю хорошим результатом. Але фізична форма справді бажала бути кращою. 

Після виступу на чемпіонаті Європи серед юніорів, ти говорив, що наступний старт – юніорський чемпіонат світу. Ми зможемо тебе побачити на ньому в усіх гонках?

Так, ми вже тренуємось в Естонії, в Отепяї, де й буде відбуватись чемпіонат світу. Сподіваюсь, що візьму участь в усіх гонках. Говорити про щось зі 100-відсотковою гарантією та забігати наперед не варто. Вже під час чемпіонату будемо розмовляти з тренером, узгоджувати можливі нюанси, але, маю бажання стартувати в усіх гонках і показати найкращий результат, на який буду спроможний. І порадувати наших вболівальників.

Якими змаганнями будеш завершувати цей міжнародний сезон, чи знаєш вже точно?

Закінчення міжнародного сезону в мене буде, швидше за все, в Канаді. Юрай (Санітра) проінформував мене, що планує взяти мене на завершальні етапи Кубка світу в США та Канаду. Так, будемо ще дивитись, зважаючи на результати юніорського чемпіонату світу, але плани наразі такі, що міжнародний сезон я буду завершувати на Кубку світу.

 Kamp-Sport

фото - Дмитро Євенко, biathlon com ua

Дочірні категорії

school3ВИДАННЯ ПРАЦІВНИКІВ ТНПУ

 

Підручники, навчальні посібники, лекції, методичні рекомендації працівників Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка

 

варіант 2

 

Ресурси ТНПУ

Міністерство освіти і науки України

Разумков центр

Наукометрія

Електронні бази даних

Партнери

Ми в соціальних мережах

[ Geri ]