Отаман вільного козацтва
(до 140-річчя від дня народження Павла Скоропадського)

  Павло́ Петро́вич Скоропа́дський — український громадський, політичний діяч, військовик. Походив з козацько-старшинського роду Скоропадських. Офіцер армії Російської імперії. Учасник російсько-японської та Першої світової воєн. Гетьман Української Держави. Один із лідерів та ідеологів монархічного гетьманського руху.

 

00

 

  Павло Скоропадський – лідер українського гетьманського руху
(до 140-річчя від дня народження українського гетьмана) 

Майбутній Гетьман народився 3 травня 1873 року в аристократичній українській у м. Вісбаден (Німеччина).
  Дитячі роки провів у родинному маєтку у Тростянці, що на Полтавщині. Десятирічний майбутній генерал пройшов домашній курс навчання, а після передчасної смерті батька вступив до Пажеського корпусу в Санкт-Петербурзі. Військова кар’єра П. Скоропадського складалася вдало – молодий гвардієць отримував чергові звання. Але настав 1904 рік, а з ним і російсько-японська війна на Далекому Сході. Під час війни П. Скоропадський вирушив на фронт на чолі сотні Читинського козачого полку, а повернувся полковником і флігель-ад’ютантом, нагородженим золотою шаблею за хоробрість (1905 р.). На початку Першої світової війни він був удостоєний Георгіївського хреста IV ступеня .
  Під час Лютневої революції 1917 р., він командував 34-м армійським корпусом на Волині. Секретаріат військових справ Центральної Ради призначив П. Скоропадського командуючим усіма українськими частинами на Правобережжі. До того ж генерал був і наказним отаманом Вільного козацтва, створення якого розпочалося влітку 1917 року.
  Безлад, який панував у країні, викликав негативне ставлення до Центральної Ради з боку її союзників — німців та австрійців, котрі сподівалися, що цей уряд забезпечуватиме їх продовольством, а тому й підтримували його. Зростало незадоволення і селянських мас. За обставин, що склалися, громадськість почала схилятися до встановлення сильної влади.
  29 квітня 1918 року П. Скоропадський взяв владу в Україні. Україна була проголошена Гетьманською державою на чолі з Павлом Скоропадським. Більшість партій та верств населення відмовили у підтримці Центральній Раді та її Раді Міністрів, тому переворот пройшов без пострілів та крові.
  Гетьманська держава здобула широке міжнародне визнання, встановивши дипломатичні зв’язки з Австро-Угорщиною, Болгарією, Туреччиною, Данією, Персією, Грецією, Норвегією, Швецією, Італією, Швейцарією, Ватиканом, а загалом де-факто із 30-ма державами світу.
  З ініціативи української громадськості та за підтримки Скоропадського протягом 1918 р. була створена Українська Академія наук, засновані два державні українські університети — в Києві та Кам’янці-Подільському, 150 українських гімназій, Національний архів, Національна бібліотека та інші навчальні й культурні заклади.
  Потребувало вирішення земельне питання. Гетьман скасував закони Центральної Ради про конфіскацію великих маєтків, але план їх викупу та розподілу між селянами так і не вдалося виконати. Невизначеність становища селян та поміщиків викликала невдоволення з обох боків. Невирішеність аграрного питання, присутність в Україні іноземних військових частин, відсутність власної боєздатної армії, разом з поразкою держав центрального блоку призвели до краху Гетьманату.
  Цим скористалися більшовики і за допомогою політичних демаршів та відкритих воєнних дій майже всі національні сили, що сконсолідувалися, примусили П. Скоропадського зректися гетьманства.
  Після вступу військ Директорії до Києва Скоропадський деякий час перебував у місті, але невдовзі таємно виїхав до Німеччини. Протягом двох років жив у Швейцарії. Згодом поселився у м. Ванзеє біля Берліна. Був співорганізатором численних філій гетьманських осередків у багатьох країнах світу. Заходами П. Скоропадського у 1926 р. створено Український науковий інститут при Берлінському університеті.
  Помер Павло Скоропадський у квітні 1945 року у Баварії, похований у м. Меттен (Баварія).

Бібліографічний огляд літератури

  Скоропадський, П.  Спомини / П. Скоропадський. – К. : Україна, 1992. – 112с.

  У книзі  останній гетьман України П. Скоропадський розповідає про маловідомі факти з історії громадянської війни в Україні, цікаві подробиці про діяльність Центральної Ради та австро-німецького командування.

  Папакін, Г.  Михайло Грушевський і Павло Скоропадський / Г. Папакін // Визначні особистості в історії України. – К. : Ред. загальнопед. газ., 2004. – Ч. 2. – С. 8392.

  Історичний нарис про історію визвольних змагань українського народу, про тих особистостей, які здійснювали їх або керували ними. У цьому плані досить цікавим є навіть побіжне дослідження взаємин двох людей, непересічних постатей нашої історії, які в 1917–1918 рр. обіймали найвищі посади в молодій українській державі. Це голова Центральної Ради Михайло Грушевський та гетьман України Павло Скоропадський.

  Павло Скоропадський // Народжені Україною = Born by Ukraine : меморіальний альманах. У 2 т. Т. 2. Л-Я. - К. : Євроімідж, 2002. – С. 512–513.

  Стаття присвячена громадській і політичній діяльності останнього гетьмана України Павла Скоропадського. Текст подано трьома мовами – українською, російською та англійською.

  Онуфрів, Г.  Спонука до чину : худож.-док.нарис / Г. Онуфрів ; ред. В. Т. Звенигородський. – Львів : Каменяр, 1996. – 71 с.

  Книга відомого церковного і громадсько-культурного діяча Канади Григорія Онуфріва, містить спогади автора про трагічну загибель і погребіння останнього гетьмана України Павла Скоропадського на німецькій землі у 1945 році. А також подано роздуми про актуальність політичного досвіду Гетьманщини для сучасного періоду становлення Української держави.

  Савченко, В. А.  Павло Скоропадський останній гетьман України / В. А. Савченко ; худож.-оформ. Б. П. Бублик, В. А. Мурликін. – Х. : Фоліо, 2008. – 380 с.

  Книга присвячена Павлу Скоропадському, останньому гетьману України, діяльність якого пов’язана з бурхливими подіями епохи Громадянської війни. При написанні книги автор використав архівні матеріали, документальні джерела, спогади учасників подій.

  Павло Скоропадський // Сто великих українців / Н. В. Астапенко, О. К. Барашкова, А. В. Дарибогова та ін. - К. : Арій, 2011. – С. 330–336.

  Короткий біографічний нарис присвячений видатній постаті в історії України – Павлу Скоропадському. Громадський і політичний діяч, гетьман Української держави своєю діяльністю впливав на формування і розбудови української державності.

  Гетьманат Павла Скоропадського: історія, постаті, контроверсії : Всеукраїнська наук. конференція, 1920 травня 2008 р. / відп. ред. В. Ф. Верстюк. – К. : Вид-во ім. О. Теліги, 2008. – 320 с.

  В основу збірки покладено матеріали Всеукраїнської наукової конференції «Гетьманат Павла Скоропадського: історія, постаті, контрверсії», присвяченої 90-річчю утворення Української Держави та 135-річчя від дня народження П. Скоропадського. Подано різні оцінки періоду Гетьманату в історії України, як одного із рельєфних етапів українського державотворення. Присутність на тогочасній політичній арені Павла Скоропадського відіграла не останню роль у визначенні форми державності.

  «…Я оголошую себе Гетьманом всієї України» : Павло Петрович Скоропадський // Усі гетьмани України : легенди, міфи, біографії / О. П. Реєнт, І. А. Коляда. - Х. : Фоліо, 2007. – С. 374–411.

  Нарис присвячений визначному українському державному і політичному діячеві, воєначальнику, гетьману України Павлу Скоропадському. Його несподівана політика , спроба утвердити монархічну форму правління в Україні та розв’язати широкий спектр соціально-економічних, національно-культурних, зовнішньо-політичних проблем – все це лягло в основу написання правдивого життєпису останнього гетьмана України.

Огляд підготувала Бадовська О. Г.

Add comment


Security code
Refresh

ResourceТNPU

Online resource TNPU

Scientometry

We are on social networks