«Зима прийшла і празничків привела»

noviy_rikСвято в українській народній традиції завжди займало провідну роль. Усі свята українського календарного року пов'язані з господарським життям та побутом українців. Кожне з них має свої особливості, традиції та обряди.

  В народі говорять: “Зима прийшла і празничків привела”. І дійсно: взимку майже щодня – свято. Зимові свята починаються 4 грудня зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці, «коли вводиться літо у зиму». Цей день віщує, яким буде наступний рік: урожайним чи ні, посушливим чи дощовим. З цього дня у хліборобському розумінні починає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж до Благовіщення (7 квітня). Обряди зимового циклу пов'язані не тільки з періодом очікування весни як часу сівби, а й з давніми міфами про народження Всесвіту.

 

4 грудня Введення в храм Пресвятої Богородиці
7 грудня Святої Катерини
13 грудня Святого Андрія
19 грудня Святого Миколая
6-7 січня Святий вечір (Святвечір). Багата кутя. Різдво Христове
13-14 січня Святих Василя та Маланки. Щедра кутя. Старий Новий рік
19 січня Богоявлення господнє. Водохреща
15 лютого Стрітення

Бібліографічний огляд літератури на тему:

«Зимовий цикл календарно-обрядових свят українського народу»

1. Воропай, О.  Звичаї нашого народу : етнографічний нарис / Олекса Воропай. – К. : Оберіг, 1993. – 590 с.

  Опис українських народних звичаїв розподілено за порами року.


2. Дарунки Святого Миколая : збірник для мол. та сер. шк. віку / упор. Ірина Зелена. – Тернопіль : Збруч, 1993. – 87 с. 

  Збірник містить поетичні, драматичні, прозові твори, а також сценарії улюбленого свята української дітвори – Дня святого Миколая.


3. Домінанти духовного світу українців : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.·/ Л. М. Горболіс, О. Р. Єременко, А. П. Гризун [та ін.] – Суми : Університетська  кн., 2010. – 300·с.

  Розглянуто домінанти духовного світу, притаманні ментальності українців. Народознавчо-літературознавчий матеріал проілюстровано цікавими зразками творів красного письменства.
 Зібрані матеріали допоможуть по-новому осягнути красу й філософську глибину прадавніх свят, звичаїв, традицій, велич нашої пісні, таємниці української народної мудрості.

4. Радуйся, земле, коляда іде! / авт.-упоряд. Ярослава Музиченко. – К. : Смолоскип, 2000. – 152 с.

 У книзі комплексно подаються відомості про традиційні зимові свята в умовах сучасного міста. Це – своєрідний посібник, у якому в легкій, доступній формі викладено інформацію,  щодо влаштування вдома зимових свят.
 Вона допоможе читачам зробити на свята багато цікавих і приємних сюрпризів родичам, друзям і сусідам. Але найголовніше – стане ще одним віконцем у світ народних традицій, які поєднують минуле з майбутнім.

5. Скуратівський, В.  Місяцелік : український народний календар / Василь Скуратівський. – К. : Мистецтво, 1993. – 208 с.

  Зібрано багатий матеріал про походження назв українських місяців та пов’язані з ними численні прислів’я і приказки, зразки завбачень погоди, народні й релігійні свята з конкретним їх датуванням, а також розвідки про найцікавіші обряди.


6. Скуратівський, В.  Святвечір : нариси-дослідження : у 2 кн. Кн.·1·/ Василь Скуратівський. – К. : Перлина, 1994. – 288 с. – (Українська пізнавальна б-ка "Земляни". Сер. Українці).

7. Скуратівський, В.  Святвечір : нариси-дослідження : у 2 кн. Кн.·2·/ Василь Скуратівський. – К. : Перлина, 1994. – 192 с. – (Українська пізнавальна б-ка "Земляни". Сер. Українці).

  До книг входить понад сто грунтових описів свят та обрядів. Вони сповна розкривають духовний світ українців, їхній Божий дар творити його добрим, щедрим, щирим, милосердним, співчутливим, гостинним.


8. Скуратівський, В.  Святки / Василь Скуратівський. – К. : Українознавство, 1994. – 120 с. – (Б-ка журналу "Пам'ятки України";  кн. 15).

  Народний календар традиційних свят і обрядів стане запорукою відродження духовності в нашому національному домі.

9. Скуратівський, В. Т.  Дідух : свята українського народу / Василь Скуратівський. – К. : Освіта, 1995. – 272 с.

  Пропоноване видання – найбільш повне зібрання календарних свят українського народу. Автор щедро ділиться своїм знанням духовної культури нашого народу, його обрядовості, традицій, фольклору, що сягають тисячоліть.

10. Сосенко, К.  Культурно-історична постать староукраїнських свят Різдва і Щедрого Вечера / Ксенофонт Сосенко. – Репритне вид. 1928 р. – К. : СІНТО, 1994. –  360 с.

  Значну увагу приділено етнографії українців, що дозволяє розкрити суть Різдва та Щедрого Вечора, а також численним паралелям у культурі українців та інших народів, насамперед індоєвропейсько-семітського кола.
  Автор звертає увагу на унікальне культурно-історичне значення колядок та щедрівок як джерел не лише до світогляду пращурів українців, а й до визначення умов та часу появи цих пращурів, формування структури їх суспільства.

11. Шкода, М. Н.  Свята моєї Батьківщини : дитячий календар ілюстрований / М. Н. Шкода ; худ. О. І. Альбрехт. – Донецьк : БАО, 2007. – 176 с. : іл.

 До ілюстрованого видання ввійшли розповіді про всі святкові дні, які ми відзначаємо в Україні.
 Календар рекомендовано дошкільнятам, школярам, дбайливим батькам, учителям, усім, хто цікавиться культурою та історією України.

12. Шкода, М. Н.  Традиції і свята українського народу / М. Н. Шкода. – Донецьк : ТОВ ВКФ "БАО", 2007. – 384 с.

  Книга розповідає про календарні свята України: державні, церковні, професійні та родинні. Безліч цікавих фактів, захоплива манера розповіді роблять видання справжнім подарунком для всіх шанувальників вітчизняної культури.

Огляд підготувала Беновська І. В.
Грудень 2012

Add comment


Security code
Refresh